Tényleg csak recept

Egytojásos kevert tészta (piskóta)

Forrás: a kedvencünk, asszem, simán az a címe, hogy „Süteményeskönyv”

Valójában amíg Kiskukta piskótáját ki nem próbáltam, mindenre ezt használtam. Ez annál kevésbé piskótás, kicsit „nehezebb”, tömörebb, ezért pl. nagyon jó gyümölcstorta-alapnak is.
Na és persze muffinnak! 12 db nagyobb kijön belőle.

Hozzávalók:

20 dkg porcukor
5 dkg margarin vagy vaj
1 db tojás
2 dl tejföl (joghurttal is csináltam már)
25 dkg liszt
1 cs sütőpor

Ha nem alaptésztának készítjük, akkor kell még kb 15 dkg „belevaló”, értsd csoki, mogyoróféle, aszalt gyümölcs, ilyesmik vegyesen.
Ha kakaósat szeretnénk, akkor annak a mennyiségét vonjuk le a lisztből.

Elkészítés: a cukrot keverjük ki a margarinnal/vajjal, majd a tojással, aztán mehet bele a tejföl, az egyéb belevalók és végül a sütőporral elkevert liszt.
Kikent, lisztezett formában tűpróbáig sütjük.

Képviselőfánk

Kiadós és nem is olyan nehéz – a tészta semleges, úgyhogy édes (pl trüffelkrém!!!) vagy sós (sajtos minifánkok, lássd sajtkrémet!) töltelékkel is finom.
Bár amikor sajtosan csináltam, tettem kb 5 dkg sajtot a tésztájába, másik adagnál pedig kenés után a tetejére.

Hozzávalók:

8 dkg margarin
1 dl víz

11 dkg liszt
csipet só
4+1 tojás (kenéshez)

Forrás: valamelyik Lajos Mari-Hemző Károly könyvből.


Elkészítés: Valójában ez is csak egy kis kísérletezés kérdése, bár mindenféle praktikák keringenek a sütéssel kapcsolatban – pl. hogy vízzel teli tepsit kell a sütőbe tenni, meg hogy azonnal ki kell szúrni a fánkokat, különben összeesnek.
De ez a recept, amit anyukám tesztelt tökéletesre, teljesen bevált.
Ja, írjam is le?
Szóval a vizet a sóval és a margarinnal felforraljuk, majd belekeverjük a lisztet. Rögtön összesűrűsödik, úgyhogy igencsak kell keverni, hogy ne is legyen csomós és ne is legyen szó szerint „égetett” tészta. J Akkor jó, ha sikerült egyneműre kavarni és az edény alján kezd látszani egy vékony odapörkölődött, de nem lebarnult réteg. Azonnal látni fogjuk, miről van szó, csak leírva bonyolult és pár perc az egész.
Jó sűrű lesz, nem krém, hanem már-már majdnem gyúrt (mondjuk linzer) tészta keménységű.
Langyosra kell hűteni (közben kevergetni vagyis állaga miatt inkább csak nyomorgatni…), aztán egyenként el kell benne keverni a 4 db tojást. Ha nem akarjuk, hogy leszakadjon a karunk, ehhez használjuk az elektromos habverő dagasztó részét, de semmiképp ne akarjuk megúszni, a kidolgozás fontos! Ahogyan az is, hogy se túl nagy, se túl kicsi ne legyen a tojás. Ha túl nagyok, akkor túl lágy lehet a tészta és akkor tényleg kellene trükközni, hogy megtartsák valahogy a formájukat.
A kész tésztából két kiskanál segítségével kupacokat halmozunk margarinnal lekent tepsibe/sütőlapra. Én személy szerint a kisebb darabokat jobban szeretem, főleg a sajtoshoz, szóval ezt is kísérletezzük ki.
Nyomózsákból is ki lehet nyomni, de ez a tésztaváltozat - keserű tapasztalataim szerint - túl kemény hozzá. Nem kell mérnöki pontosságra törekedni, úgyis szépen felpuffadnak és kialakulnak majd.
Hol is tartunk?
Ja, a tetejüket le kell kenni a maradék tojással, de csak a tetejüket!. A kiálló csücsköket a tetején ezzel le is simítjuk egyúttal. 20 percet állni hagyjuk, majd előmelegített kb 200 fokos sütőben 20-25 perc alatt megsütjük – vagy amennyit a sütőnk és fánkunk kíván. Ha kibírjuk, 20 percig ne nézzünk rá, a biztonság kedvéért.
Ha van rácsunk, hűtsük ki azon, aztán skalpoljuk meg és töltsük be őket.



Kókuszkocka
(ősi családi recept :) )

Hozzávalók:

a mézes piskótához
25 dkg cukor
6 ek méz
10 dkg margarin
1 tojás
2 dl tej
50 dkg liszt
1 kk szódabikarbóna

a mázhoz
30 dkg vaj/margarin
30 dkg cukor
7,5 ek tej
7,5 dkg kakaó
7,5 ek rum

a forgatáshoz
20-25 dkg kókuszreszelék

Elkészítés:

A piskóta hozzávalóit összekeverjük, közepes, kikent, lisztezett tepsiben megsütjük. Ha kihűlt, kisebb kockákra vágjuk. A máz hozzávalóit a rum kivételével összekeverjük és felfőzzük, kicsit besűrítjük, de vigyázzunk, oda ne égjen. Ha kész, zárjuk el a gázt és keverjük bele a rumot is.
A piskótakockákat villára szúrva mártsuk meg a mázban, de vigyázzunk, hogy ne ázzanak el, csak merítsük meg, aztán kicsit csöpögtessük le. Készítsünk a kezünk ügyébe egy tányért a kókuszreszelékkel, hogy mártás után rögtön bele tudjuk forgatni. Hát igen, ez egy kicsit pepecselős rész, de jó, ha igyekszünk vele, hogy a máz ne nagyon dermedjen meg.
Jó, ha nem az összes kókuszreszeléket tesszük bele a tálba egyszerre, mert a minden igyekezetünk ellenére is lecsöpögő máz eláztatja, így jobb, ha folyamatosan "utántöltjük".


Sajtkrém (sajtos képviselőfánkhoz és sajtrolóhoz)

Nagyon fincsi, egyéb komment nincs.

Forrás: Szamóca

Hozzávalók:
30 dkg reszelt sajt (füstölt és sima vegyesen) plusz 5-10 deka a „végekhez”
2 tojás sárgája
2 púpos ek liszt
2 dl tej

15 dkg vaj

ízlés szerint só, bors

Elkészítés: A lisztet a tejjel csomómentesre kikeverjük (fokozatosan adagoljuk a tejet), aztán belekeverjük a tojást és sajtot is. A krémet sűrűre főzzük, majd folyamatosan kevergetve teljesen kihűtjük. Ha kész, vajjal kikeverjük, kihabosítjuk (ehhez mindenképp jó, ha gépet is használunk, sokkal szebb lesz) és szükség szerint utóízesítjük.
A kész krémet sós rolóformába vagy mini (sajtos vagy sajttal szórt) képviselőfánkokba töltjük, a „kilógó krémrészeket” (a fánkoknál is!) pedig a plusz reszelt sajtba mártjuk.
Alapos kihűtés után fogyasztható.

Sütőtökös süti

Forrás: Kiskukta
Megjegyzés: Nagyon-nagyon finom és meglepően puha is, emellet az egész olyan hihetetlenül lágy és semmi "hivalkodó", vagyis túlzó íz nincs benne, szóval isteni!
Hozzávalók:
20 dkg sült sütőtök péppé turmixolva
15 dkg lágy vaj vagy margarin (persze, ha lehet, vaj)
10 dkg cukor (pesze ha lehet, barna)
1 kisebb tojás

20 dkg liszt, a fele teljes kiőrlésű
12,5 dkg aprószemű zabpehyely
1 tk szódabikarbóna

csipet só
ízlés szerint fahéj

5-7 dkg apróra vágott pörkölt mogyoró vagy más efféle
10 dkg apróra vágott étcsoki (nem túl magas kakaótartalmú, tehát nem vadkeserű, én pl. bocival csináltam)

Elkészítés:
Szokás szerint összekeverjük a nedves hozzávalókat és szárazakat, aztán egybe a kettőt. Az állaga nagyban függ attól, hogy milyen puha a vaj és milyen "sűrű" a tök, szóval, ha sikerül, akkor zölddiónyi gombócokat formálunk a tésztából és sütőpapírra tesszük, majd kézzel kicsit ellapítjuk, mint a sima zabpelyhes keksznél, ha túl "maszatoskódó", akkor ahogy sikeül, rákupacoljuk ugyanúgy a sütőpapírra.
Sütni úgy kell, ahogy a sütőnk süt, mondjuk Kiskukta azt írja, hogy 175 fokon, amíg az alja nem barnul - szerintem kb 15 perc, de első sütésnél ellenőrizgessük.
Ja, ebből a mennyiségből egy nagyobb és egy közepes tepsinyi süti jön ki.

Trüffelkrém (26 cm-es tortához)

alap: Szamócától

Hozzávalók:
30 dkg csokoládé (ét vagy tej vagy vegyesen, lehet ízesített is, csak folyós krémmel töltött ne legyen)
5 dl tejszín (növényi is lehet)
2-3 csomag habfixáló

Elkészítés:
A kisebb darabokra tördelt csokit gőz fölött felolvasztjuk a tejszínben (nem forraljuk!), majd kevergetve kihűtjük. Ezután egy éjszakára betesszük a hűtőbe. Kihűtés után a tetején lesz egy keményebb csokis réteg, az alja pedig folyósabb, de ez nem baj, egyszerűen össze kell keverni, aztán (lehetőleg gépi) habverővel felverjük ezt a csokis tejszínt és a habfixálóval "bebiztosítjuk" az eredményt.
Természetesen a tejszín minőségétől, de leginkább a csoki milyenségétől függően változik a krém állaga. Minél sötétebb (tehát magasabb kakaótartalmú)  a csoki, annál töményebb, masszívabb a krém. Ekkor golyókat is lehet belőle formázni (forgassuk kakaóporba és hűtsük át újra).
Milka csokival pedig pl. többek egybehangzó véleménye szerint olyan, mint egy finom, olvadt csokis jégkrém, bár ekkor tényleg "csak" krémnek jó, de annak nagyon.
Egy konyhai mentőakció során az is kiderült, hogy képviselőfánk-tészta töltelékének is működik.

Ajánlott tortapiskóta itt.